Ana Sayfa   |     arma@armasistem.com     |   0 555 800 03 80
Akademi
Network Marketing Nedir?
Network Marketing Nedir?

Network Marketing yani çok katlı pazarlama, doğrudan satışın geliştirilmiş şeklidir.
Doğrudan satış, genel tanımıyla, bir mal ya da hizmetin, tüketicilere, herhangi bir satış noktası olarak tanımlanmayacak yerlerde (genellikle ev tanıtımları yada arkadaş toplantıları tercih edilmektedir) bir satışçı tarafından anlatılarak tanıtıldığı etkili ve gerçekçi ticari bir satış yöntemidir.

Doğrudan satışta, toptancı kazancı yada reklam maliyeti olmadığından, buraya harcanacak giderler doğrudan satış yapan kişilere verilerek kazançları arttırılmakta ve doğrudan satışın geliştirilmiş şekli olan çok katlı network pazarlama işi teşvik edilmektedir.

Ayrıca aldıkları eğitimlerle alanında uzmanlaşan kişilerin yaptığı bu iş sayesinde, müşterilerin ürün hakkında yeterince bilgilendirilmesi de sağlanmaktadır. Böylece ürünün doğru ihtiyaçlara cevap vermesi sağlanarak müşteri memnuniyeti arttırıldığından network pazarlama işi büyük ve güçlü firmalar tarafından tercih edilmektedir.

Konuya genel olarak bakılırsa, network pazarlama hayatın her noktasında karşılaşılan bir satış şeklidir. Çoğu zaman profesyonel olarak evinize gelen bir satış temsilcisi ürün tanıtarak bunu yapıyor olsa da, karşınıza su ya da mendil satarak çıkan bir çocuk, toplantı günlerinde aksesuar, takı satan bir arkadaşınız, vapurda kalem, jilet satan biri de aslında birer doğrudan satışçıdır.

Network pazarlama ise doğrudan satış yapan kişilerin bir sistem içerisinde yaptıkları satışlar neticesinde oluşan pazarlama şeklidir.

Çok katlı pazarlama sisteminde gelir iki şekilde oluşur:

• Satış yapan kişinin yaptığı satışlar neticesinde oluşan gelir.

• Bu sistemi tanıtarak sisteme dahil ettiği kişilerin alışveriş ve satışları sonucunda oluşan gelir.

Bu açıdan bakıldığında network pazarlama yani çok katlı satış şekli kişilere kendi bağımsız işini kurma ve geliştirme şansını sunan büyük bir ticari sistemdir.